Praca w branży muzycznej – jak znaleźć?

Rynek muzyczny dynamicznie zyskiwał na wartości, aż nadeszła pandemia, która spowodowała, że konieczne było zaprzestanie organizowania koncertów. Następnie można je było realizować, ale z dużymi ograniczeniami, zachowując pewną ustaloną na dany moment frekwencję. Obecnie plany koncertowe polskich zespołów i wokalistów są już niemal takie, jak przed tym trudnym okresem. Czy jest praca w branży muzycznej? Jak ją znaleźć?

Rynek muzyczny w Polsce – najważniejsze informacje

Obszerne opracowanie na temat kondycji rynku muzycznego w 2019 roku zostało przygotowane na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tamtym czasie odnotowano takie spostrzeżenia jak zwiększenie udziału niezależnych wytwórni na rynku fonograficznym, rosnący udział przychodów z koncertów w zarobkach artystów, a także duże znaczenie radia, które pozostaje dla słuchaczy istotne pomimo popularności internetu i platform streamingowych.

Wartość krajowego rynku muzycznego wynosiła w 2018 roku 360 mln zł. Na kwotę tę składała się sprzedaż fizyczna, cyfrowa, synchronizacje i prawa producenckie. Natomiast jeśli chodzi o samą sprzedaż muzyki, to przyniosła ona 330 mln zł. Na polskim rynku działało wówczas 150 wytwórni, które osiągały przychód powyżej pół miliona rocznie. Co ciekawe, w latach 2016–2018 sprzedaż płyt winylowych w Polsce przełożyła się na zysk w wysokości ponad 30 mln złotych, co stanowiło 14 proc. całkowitej sprzedaży nośników fizycznych w naszym kraju. Trudno się było spodziewać, że płyty te zdołają osiągnąć w tych czasach aż taką popularność.

We wszystkich kanałach najczęściej wybieranym rodzajem muzyki jest pop, poza rynkiem płyt winylowych, na którym dominuje rock. W radiu najczęściej prezentowane są piosenki polskich wykonawców, a w tym muzyków disco-polo, a także utwory, które pojawiły się w ciągu ostatnich dwóch lat i stosunkowo stare hity z lat 80.

Jeśli chodzi o koncerty to w 2018 roku udział w nich zadeklarowało 44 proc. Polaków., a w sumie zorganizowano ich w ciągu roku ponad 90 tys. Odbyło się również 85 festiwali muzycznych i 24 tys. koncertów muzyki poważnej.

Przewidywania analityków dla tego rynku na rok 2020 były ambitne. Spodziewano się wzrostu niemal pod każdym względem, ale pandemia spowodowała, że w wielu przypadkach nie było to możliwe. Natomiast nie jest też tak, że bez względu na formę prowadzonej działalności doszło do spadków przychodów. Jak informuje Związek Producentów Audio Video, w pierwszym półroczu roku 2020 mniejsze wpływy, o 22,8 proc., przyniosła sprzedaż nośników fizycznych, co zapewniło 66,8 mln zysku. Natomiast zgodnie z oczekiwaniami w zaistniałej sytuacji wzrosła sprzedaż cyfrowa – o 26,3 proc. Cały polski rynek muzyczny zanotował spadek o 22,8 proc. Jeśli chodzi o mniejsze zainteresowanie nośnikami fizycznymi, to zdecydowanie najbardziej dotknęło to polskich artystów – w stosunku do 2019 roku odnotowano obniżenie przychodów o blisko 50 proc. Natomiast w przypadku zagranicznych wykonawców był to niewielki wzrost.

W 2021 roku sytuacja się poprawiła. W Polsce zagrało i ma się jeszcze pojawić wielu cenionych na całym świecie wykonawców, a nasi rodzimi artyści także mają ambitne plany koncertowe. Czy zatem obecnie nie ma problemów ze znalezieniem pracy w branży muzycznej?

Kto pracuje w branży muzycznej?

Działalność związana z muzyką kojarzy się głównie z artystami, koncertami, produkcją płyt i nie tylko. W branży tej potrzebnych jest mnóstwo specjalistów, którzy są odpowiedzialni za przeróżne realizacje. Oto przykładowe zawody związane z muzyką:

  • DJ – profesja ta bardzo ucierpiała w pandemii. W zasadzie zamknięto w tym okresie dyskoteki, a organizacja wesel została ograniczona. Najczęściej DJ-e to ludzie młodzi, ale nie tylko.
  • Kompozytor – to osoba odpowiedzialna za brzmienie muzyki, obsadę wykonawczą, stylistykę i nie tylko.
  • Menager zespołu – jego zadaniem jest promowanie danej grupy, organizowanie eventów związanych z artystami.
  • Inżynier dźwięku – osoba wyspecjalizowana w technice nagrywania dźwięku.
  • Nauczyciel muzyki.
  • Dyrygent – ten specjalista odpowiada za kierowanie zespołami muzycznymi, takimi jak orkiestry symfoniczne, smyczkowe i nie tylko.
  • Organista kościelny.
  • Reżyser dźwięku – twórca nagrań i realizator muzyki na żywo.

To tylko wybrane zawody, które są związane z branżą muzyczną. Tych jest zdecydowanie więcej, ale czy dla zainteresowanych taką pracą są wakaty?

Dostępność pracy w branży muzycznej

Poszukiwanie zatrudnienia warto zacząć od przejrzenia portali pracy. Dla branży muzycznej najbliższy okres jest trudny do przewidzenia, nie wiadomo, co się będzie dziać. Czy zainteresowani zatrudnieniem znajdą dla siebie propozycje? Sprawdziliśmy, jakie oferty są aktualnie dostępne w portalu gowork.pl (https://www.gowork.pl/praca). Oto przykładowe ogłoszenia dla specjalistów z tej branży:

  • instruktor muzyki – praca w gminnym ośrodku kultury,
  • nauczyciel muzyki – dostępnych jest wiele takich ofert w różnych miastach w Polsce,
  • nauczyciel wokalu – do prywatnej szkoły muzyki rozrywkowej,
  • wokalista disco-polo,
  • wokalista zespołu weselnego.

Pracy w branży muzycznej nie brakuje, przy czym wszystko zależy od tego, jaka jest nasza specjalizacja. Na brak możliwości zatrudnienia nie mogą narzekać choćby nauczyciele. Natomiast trudno przewidzieć, jaka będzie dostępność ofert w najbliższych miesiącach.

Praca w branży muzycznej – podsumowanie

Rok 2021 jest dla pracujących w branży muzycznej lepszy od poprzedniego. Natomiast w dalszym ciągu odczuwa się w niej niepewność. Póki co ofert nie brakuje, ale nie dla każdej specjalizacji. W najbliższych miesiącach wiele firm z branży zapewne zaniecha zatrudniania w obawie przed kolejnymi obostrzeniami, ale pozostaje nam mieć nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku.

http://sektorykreatywne.mkidn.gov.pl/media/kompleksowe_badanie_rynku_muzycznego.pdf