Dziś płyty winylowe na powrót stają się modne. Coraz więcej osób zaczyna korzystać z dawnych nośników, wydaje się kolejne, nowe albumy na tego rodzaju płytach, a stare gramofony wracają do łask. Jeśli przypadkiem masz u siebie adapter marki Unitra, polskiej firmy zajmującej się produkcją sprzętu elektronicznego w PRL-u, to podpowiemy Ci, jak to cudo uruchomić dzisiaj.

Na początek sprawdź stan aktualny
Zacząć trzeba od tego, że musisz wiedzieć, ja wygląda stan Twojego adaptera. Ważne jest sprawdzenie stanu igły, przegląd kabli wpiętych do wkładki gramofonowej czy wypróbowanie silnika napędzającego talerz. Ważne jest także sprawdzenie, jaki kabel posiada Twój adapter. W większości produktów Unitry, zwłaszcza z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, montowano kable z końcówką DIN 5. Jej stan także będzie ważny. Jeśli już będziesz wiedział, w jakim stanie jest Twój gramofon, możesz działać dalej.
Znajdź części zamienne
Najpewniej wymianie podlegać będzie igła. To element często niszczący się, w związku z czym warto pomyśleć o jego zastąpieniu nowym modelem. Musisz tylko sprawdzić, czy do wkładki, którą posiadasz, pasuje akurat ten model igły gramofonowej. Mają one oznaczenia od 100 w górę i zwykle parzyste pasują do siebie i nie pasują do nieparzystych i na odwrót. Możesz także kupić od razu całą wkładkę z igłą. Pozostałe elementy dokupisz zgodnie z tym, czego potrzebujesz.
Przygotuj przedwzmacniacz
Najważniejsza kwestia to ta, czy Twój adapter gramofonowy potrzebuje przedwzmacniacza. Zwykle w produktach Unitry z okresu głębokiego PRL-u nie montowano go w środku, więc musisz się w niego zabezpieczyć. Pozwoli on wzmocnić sygnał i ustabilizować go. Przedwzmacniacz może mieć wejście audio lub DIN 5. Jeśli to pierwsze, będziesz potrzebował przedłużki, która przekonwertuje wyjście DIN 5 na audio i dopiero wówczas podepniesz je pod przedwzmacniacz. Lepiej jednak unikać wielu przedłużek, które zniekształcą dźwięk.
Znajdź odpowiedni wzmacniacz, szukaj głośników
Z drugiej strony przedwzmacniacza będziesz musiał podłączyć odbiornik. Mogą to być głośniki z odpowiednim wejściem. Podłączysz je także, jeśli wybierzesz odpowiednią przedłużkę, ale warto wówczas mieć świadomość, że będzie to sygnał nieidealny, a dźwięk nieco pogorszony, bez wyraźnej głębi. Jeśli chcesz, by adapter zadziałał z pełną mocą, potrzebujesz jeszcze wzmacniacza. Ustabilizuje on sygnał dźwiękowy i pozwoli na jego dowolne zmiany. Do wzmacniacza podłączysz głośniki i w ten sposób wydobędziesz dźwięk z wysłużonego sprzętu.
Słuchaj i ciesz się żywym dźwiękiem
W pełni odrestaurowany adapter od Unitry to dziś rarytas i powód do dumy. Jeśli więc jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego rodzaju sprzętu, możesz bez problemów przywrócić mu świetność i cieszyć się ładnym brzemieniem ponadczasowego sprzętu. Wystarcz, że poszukasz odpowiednich części zamiennych, dołożysz do tego przejściówki lub wykonasz zmiany samodzielnie, pracując na elektronice danego modelu, i szybko okaże się, że jest to lepszy sprzęt niż współczesne odtwarzacze. Niewątpliwie warto próbować!