Konto dla dziecka. Najlepsza nauka finansowej samodzielności

W dzisiejszych czasach bankowość elektroniczna towarzyszy nam na każdym kroku. Warto zadbać o to, aby jak najwcześniej oswajały się z nią również dzieci. Instytucje przygotowały z myślą o nich specjalna ofertę.

Rozwój technologii znacząco wpłynął na to, jak regulujemy swoje zobowiązania i korzystamy z wielu produktów. Dokonywanie płatności za zakupy, zarówno te stacjonarne, jak i online, jest bardzo proste i zabiera zaledwie kilka chwil. To przy tym nie tylko olbrzymia szansa i praktycznie nieograniczone perspektywy, ale również nowe zagrożenia dotyczące m.in. bezpieczeństwa w sieci. Korzystania z bankowości elektronicznej należy więc się nauczyć i ciągle rozwijać swoje kompetencje w tym temacie. Naukę warto natomiast zacząć jak najwcześniej. Dzięki bogatej ofercie adresowanej do dzieci jest to bardzo łatwe i – co najważniejsze – bardzo tanie lub udostępniane w pełni za darmo. Najpierw należy jednak dowiedzieć się, jaką ofertę przygotowały banki oraz na co warto zwracać uwagę, wybierając konto dla dziecka.

Foto: Mix Foto|Shutterstock.com

Konto dla dzieci: pierwsza lekcja finansów

Dla dorastających dzieci korzystanie z Internetu i narzędzi bazujących na sieci jest niemal naturalną czynnością. Nie inaczej jest również ze światem finansów. Dzieci często potrafią samodzielnie dokonywać zakupów online oraz realizować płatności z ich tytułu. Równie dobrze radzą sobie z korzystaniem z różnych modeli regulowania transakcji w punktach stacjonarnych. Często wystarczy powierzyć im jedynie właściwe narzędzia, aby mogły zrobić z nich właściwy użytek. Zarządzanie finansami to jednak również olbrzymia odpowiedzialność. Warto więc, aby nauczyły się robić to stopniowo, początkowo będąc pod kontrolą rodziców. Konto dla dziecka może stać się znakomitą przepustką do świata bankowości. Odpowiedzialny rodzic powinien przy tym poznać dostępną ofertę i upewnić się, że dany produkt będzie najlepszy w przypadku jego pociechy.

Jak działa konto dla dziecka?

Standardowe konta dla dzieci są przewidziane dla osób pomiędzy 13 a 18 rokiem życia. Wynika to przede wszystkim z przepisów obowiązującego prawa i uzyskania ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Dopiero nastolatek będzie mógł posługiwać się większą liczbą funkcji bankowości elektronicznej. Konta dla młodych często gwarantują funkcjonalność niemal identyczną jak opcje przewidziane dla pełnoletnich użytkowników. Początkujący klienci banków będą mogli m.in. korzystać z karty płatniczej, aplikacji banku na smartfonie, zlecać przelewy czy dokonywać płatności w Internecie. Jednocześnie rodzic będzie mógł sprawować kontrolę nad wydatkami podopiecznego: system pozwoli mu m.in. na przeglądanie historii płatności czy ustalanie limitów transakcyjnych.

Oferta dla najmłodszych dzieci

Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku dzieci, które nie ukończyły 13 roku życia. Te nie mogą wprawdzie posiadać konta bankowego, jednak nie oznacza to, że świat finansów jest przed nimi w pełni zamknięty. Do ich dyspozycji pozostają:

  • Karty przedpłacone: dzięki nim dziecko może uczyć się posługiwania kartą bez ryzyka utraty znacznych środków. Karta prepaid pozwala na przesyłanie na podpięty do niej rachunek funduszy przez rodzica. Dziecko może natomiast korzystać z niej, opłacając np. zakupy w sklepie. Rodzic posiada przy tym pełną kontrolę nad środkami, a banki często pozwalają na zarządzanie subkontem z poziomu konta w bankowości elektronicznej. To wobec tego doskonały sposób np. na wypłacanie kieszonkowego czy wsparcie pociechy w trakcie wakacyjnego wyjazdu.
  • Konto oszczędnościowe dla dziecka: odkładanie funduszy z myślą o przyszłości dziecka to świetna tradycja, która pozwala nie tylko zgromadzić dla niego atrakcyjny kapitał na start, ale również nauczyć go podstaw oszczędzania. Warto więc założyć konto oszczędnościowe jak najwcześniej i akumulować na nim np. przekazywane przez bliskich środki w ramach prezentów z różnych okazji.

Jakie funkcjonalności powinno mieć konto dla dziecka?

Wybierając konto dla najmłodszych użytkowników, warto przede wszystkim upewnić się, że gwarantuje dostęp do rozwiązań niezbędnych we współczesnym świecie. Dziecko powinno móc korzystać m.in. z:

  • Systemu BLIK, który pozwoli na łatwą realizację płatności zarówno online, jak i w tradycyjnych sklepach. Przyda się również np. w trakcie wyjazdu: rodzic będzie mógł przesłać pieniądze za pośrednictwem bezpiecznych i prostych w obsłudze czeków BLIK.
  • Płatności zbliżeniowych: oczywiście podstawą regulowania transakcji są obecnie płatności zbliżeniowe przy użyciu karty.
  • Aplikacji mobilnych: coraz więcej możliwości gwarantują nam aplikacje mobilne banków. Dziecko również powinno mieć do niej dostęp, aby stopniowo uczyć się kolejnych funkcjonalności.
  • Płatności NFC: konto powinno również wspierać płatności przy pomocy modułu NFC umieszczonego w smartfonie.

Bezpłatne konto jest możliwe

Z punktu widzenia rodzica liczyć będzie się przede wszystkim to, aby konto dla dziecka nie generowało dodatkowych wydatków. Te mogą dotyczyć zwłaszcza podstawowych aktywności, które z pewnością będzie realizować podopieczny, a więc m.in. wypłaty gotówki z bankomatu, zlecania przelewów czy po prostu prowadzenia rachunku. Porównywarka finansowa bankier.pl/smart umożliwi znalezienie produktu, który będzie bezpłatny albo pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów dotyczących najważniejszych czynności. Dzięki temu nauka posługiwania się narzędziami udostępnianymi przez instytucje będzie nie tylko prosta i bezpieczna, ale również tania.